Pamiątki z Sardynii

18 lipiec 2014.

193
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.71 na 5)
Pamiątki z Sardynii4.71 out of 50 based on 14 voters.


Najpiękniejszą pamiątką z każdych wakacji są wspomnienia. Również zdjęcia mogą posłużyć za oryginalny upominek: wystarczy je wywołać w większym formacie i oprawić w ramkę. Sklepy z pamiątkami kusić nas będą sardyńskimi „gadżetami”, może warto się na coś zdecydować?

Sardynia | Na wyspie jest wiele sklepów z pamiątkami
Sardynia | Na wyspie jest wiele sklepów z pamiątkami (by gnuckx )

Wino

Chyba nie ma takiej osoby, która będąc na Sardynii nie spróbowałaby wina… A jak już spróbowała, to z pewnością się zakochała! To właśnie stąd pochodzi najstarsze wino na świecie. Ciekawostką jest, że co roku,  w całych Włoszech odbywa się Cantine Aperte. W tym dniu wszystkie winiarnie są otwarte, można spróbować win i dowiedzieć się jak są produkowane.

Oliwa z oliwek i ser

Zakochamy się też w oliwie z oliwek. W Polsce również je kupimy, ale często gorszej jakości. Na uwagę zasługują również sery, szczególnie casu marzu. Jest to ser owczy w smaku przypominający gorgonzolę. W wielu osobach wzbudza obrzydzenie. Dlaczego? Otóż żyją w nim larwy muchówki Piophila casei. Wprowadzane są tam celowo w celu wywołania fermentacji. Ser zjada się wraz z żywymi larwami. Martwe oznaczają, że ser jest zepsuty i nie nadaje się do spożycia. Casu marzu jest regionalnym produktem Unii Europejskiej.

Ceramika

Z pewnością zachwyci nas też bogato zdobiona ceramika. W sprzedaży dostępne są naczynia oraz przepiękne ceramiczne obrazki. Z pewnością dodadzą one uroku naszemu wnętrzu. Pamiętajmy jednak o odpowiednim ich zabezpieczeniu.

Sardynia | Sardyński ser
Sardynia | Sardyński ser (by 100021169@N02 )

Magnesy i breloczki

Jeśli kończą nam się pieniądze albo nie mamy już miejsca w bagażu – kupmy magnesy i breloczki. Znajdziemy je w każdym sklepie z pamiątkami. Są tanie (kosztują nawet 1 euro), mogą mieć rozmaite kształty i kolory oraz są małe. Zmieszczą się nawet w najmniejszej torebce.

Obrazy, pocztówki

Na ulicach możemy spotkać artystów sprzedających swoje obrazy. Może warto zakupić taką pamiątkę? Na pewno przez długie lata będzie ozdobą naszego wnętrza. Tańszą alternatywą są kartki pocztowe z pięknymi widokówkami.

Biżuteria

Panie zachwycone będą sardyńską biżuterią. Złote, srebrne, z kamieniami półszlachetnymi, najczęściej w formie kwiatów. Nie jest to tania pamiątka, ale na pewno znajdą się turyści, których nie przestraszy cena.

Na ludowo

Szczególnie warto zwrócić uwagę na ręcznie tkane: obrusy, koce, narzuty, gobeliny, dywany  oraz ubrania. Wszystkie są ozdobione charakterystycznym ludowym motywem Sardynii.

Sardynia | Ręcznie tkane dywany
Sardynia | Ręcznie tkane dywany (by bryluen )