Klimat Włoch

26 czerwiec 2013.

189
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Klimat Włoch4.67 out of 50 based on 15 voters.


Włochy, znana w świecie Italia, to kraj o wspaniałym klimacie, umożliwiającym rozwój szeroko rozumianej turystyki i rekreacji. Zarówno zima, jak i lato zapewniają idealne warunki dla miłośników zwiedzania, sportu i relaksu.

Włochy | Słoneczna Italia
Włochy | Słoneczna Italia (by gnuckx)

Włochy położone są w strefie klimatu typowo śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się znacznymi różnicami pomiędzy północą a południem kraju. Być może spowodowane jest to zmiennym ukształtowaniem terenu: nizinami na południu a wysokimi górami na północy.

Włochy znane są z wspaniałych, ciepłych i bezdeszczowych okresów letnich oraz łagodnych, ale śnieżnych zim. Alpejskie okresy zimowe są mroźne i stosunkowo długie. Zdarza się, że śnieg zaczyna padać już w połowie września. Cieszy to narciarzy, którzy zjeżdżają w Alpy, aby posmakować białego szaleństwa. W Alpach miesiące letnie bywają znacznie chłodniejsze w porównaniu z pozostałą częścią Włoch.

 

W rejonach północnych zimy są dosyć chłodne, a lata gorące. Im dalej na południe klimat staje się coraz bardziej łagodny.

W okolicach Rzymu dają się odczuć gorące i wilgotne wiatry z Afryki, nazywane sicorro. Każdego lata przynoszą one przynajmniej klika naprawdę gorących tygodni do tych rejonów Włoch.

We włoskich górach wyraźnie zaznacza się subklimat górski. Występuje piętrowość klimatu i środowiska. Zróżnicowanie klimatyczne zaznacza się po obydwu stronach Apeninów. Ich wschodnie stoki są o wiele suchsze niż zachodnie.

Z uwagi na występowanie we Włoszech wielu rzek i dużych jezior, klimat jest tam nieco łagodniejszy, czego przykładem są okolice jezior alpejskich.

Średnie temperatury powierza w lipcu na południu Włoch przekracza  25 °C, podczas gdy średnie temperatury stycznia oscylują pomiędzy 13 °C na południu do 3 °C na północnym wschodzie.

Wiosną i jesienią notowana jest we Włoszech największa ilość opadów. Wyjątek stanowi Sycylia, gdzie najwięcej opadów przypada na zimę. Średnio w ciągu roku na terytorium kraju spada od 500 mm opadów na Sardynii i Sycylii do 3000 mm w Alpach.