Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych na świecie przez okrągły rok. Ale taka odpowiedź z pewnością nikogo by nie zadowoliła.

Panorama Florencji

Piękno Florencji (by spalla67 na licencji Pixabay

Włochy są krajem bardzo różnorodnym. Okres wyjazdu należy zaplanować w zależności od celu podroży i oczekiwań związanych z pobytem w tym pięknym kraju. Ideałem byłoby wybrać taki termin, kiedy pogoda jest optymalna, jednocześnie unikając szczytu sezonu, świąt i wakacji, a tym samym tłumów turystów w popularnych kurortach, kolejek i wysokich cen w hotelach itp.

 

Włochy charakteryzuje klimat umiarkowany z regionalnymi wariacjami:

Latem na północy jest ciepło, rzadko zdarzają się opady deszczu. W regionie centralnym jest trochę duszno i parno, a na południu sucho i mocno grzeje słońce. Zimą w Mediolanie, Turynie i Wenecji przeważają chłodne, wilgotne i mgliste dni. W tym czasie temperatura w południowej części Włoch jest bardziej korzystna i średnio wynosi +10-20 stopni Celsjusza.

Latem czy zimą?

Większość ludzi preferuje wyjazdy do Włoch w okresie od czerwca do sierpnia, jednak lepszym czasem na wizytę w tym kraju wydaje się być wiosna (kwiecień-maj) lub jesień (wrzesień-październik), kiedy pogoda jest dobra, a turystów niewielu.

Włochy latem stają się celem międzynarodowych wycieczek ze wszystkich kontynentów. Cudzoziemcy mieszają się z miejscowymi w znanych kurortach, tworząc barwny, wielojęzyczny tłum.

Wiosna i jesień nadają się idealnie na odpoczynek we włoskich kurortach, na przykład rejonie jezior Komo i Garda w Lombardii. Wiosna przychodzi tutaj wcześnie, a jesień spóźnia się – turyści, pragnący cieszyć się odpoczynkiem bez zbytniego pośpiechu, przyjeżdżają do Włoch w tym właśnie czasie.

Morze jest dostatecznie ciepłe do kąpieli w okresie od czerwca po sam wrzesień.

Na tutejszych plażach słoneczne dni przeważają przez większą część roku. Włoskie plaże to 10 000 km linii brzegowej wielkiego półwyspu oraz imponująca liczba wysp, będących prawdziwymi perłami Morza Śródziemnego. Wśród nich: Sycylia i Sardynia – jedne z najlepszych miejsc wypoczynkowych.

Większość Włochów wyjeżdża na wakacje w sierpniu i wiele sklepów, restauracji i muzeów jest w tym czasie nieczynnych.

Sezon narciarski we Włoszech trwa od grudnia do kwietnia, a najlepszy czas na piesze wędrówki po Alpach przypada na miesiące od czerwca do września.

Wypoczynek we Włoszech

Wypoczynek we Włoszech (by PetrGanaj na licencji Pixabay

Narty we Włoszech

 

Zima we włoskich Alpach, to czas dla amatorów górskiego narciarstwa. W północnych Włoszech leżą najbardziej znane w świecie górskie kurorty. Ogólnie, w regionie istnieje ok. 3500 km tras narciarskich i ponad 4500 wyciągów. Łatwo dojechać na narty z Turynu, Mediolanu i Wenecji. We Włoszech odbywają się międzynarodowe zawody narciarskie na światowym poziomie, łącznie z mistrzostwami Europy i świata. Piękno przyrody włoskich Dolomitów wywołuje niezapomniane wrażenia.

Kraj różnorodności

Od zaśnieżonych Alp po wspaniałe gaje pomarańczowe na Sardynii – Włochy stanowią ogromną różnorodność z ich krajobrazowym bogactwem i historycznymi osobliwościami.

Włochy były kiedyś rozbite na wiele niezależnych miast-państw i nic dziwnego, że w poszczególnych regionach kraju występują kulinarne i kulturowe różnice. Bogata historia kultywowana jest m. in. w barwnych, ludowych festiwalach, które odbywają się we wszystkich regionach Włoch przez cały rok.

Wydarzenia z zakresu kultury i sztuki, przyjemność kosztowania wspaniałej kuchni, muzyka, tradycyjne rzemiosła, masowe religijne obrzędy, folklor i sztuka współczesna, sezony operowe i koncertowe – kalendarz świąt i wydarzeń kulturalnych jest we Włoszech nieskończenie różnorodny.

Skąpana we mgle Toskania

Skąpana we mgle Toskania (by cocoparisienne na licencji Pixabay)

Włochy miesiąc po miesiącu

Do Włoch warto jechać właściwie o każdej porze roku, a niemal w każdym miesiącu można dopatrzeć się tu jakichś cech charakterystycznych:

W styczniu czekają na Was sezonowe wyprzedaże.

W lutym – karnawałowe szaleństwa.

W kwietniu – kwitnące drzewa migdałowe i brzoskwiniowe oraz świeże szparagi w restauracjach.

W maju – czereśnie, truskawki, azalie przy Schodach Hiszpańskich oraz możliwość przywiezienia z podróży zauważalnej opalenizny.

Lipiec i sierpień: prażące się w słońcu miasta okupują tłumy uzbrojonych w kamery Japończyków i niemieckich emerytów, sklepy na Via Condotti ozdobione są kolejkami kupujących, a główne place i ulice przypominają moskiewskie metro w godzinach szczytu.

Od września w okolicznych wioskach zaczynają się święta zbioru winogron, które przeciągną się przez cały październik aż do połowy listopada.

W listopadzie bywa dosyć deszczowo, ale za to można bez przeszkód włóczyć się po muzeach i centralnych ulicach: zorganizowane grupy wycieczek są o tej porze rzadkością i nie rzucają się w oczy.

W grudniu można zakupić oryginalne świąteczne prezenty i spędzić Boże Narodzenie oraz Sylwester w niepowtarzalnej atmosferze.

Z pytaniem „Kiedy jechać do Włoch?” wiąże się pytanie „Na jak długo jechać?”

Włochy są wprost „naszpikowane” przeróżnymi skarbami historii i sztuki. Istnieją dwa podejścia do ich zwiedzania: biegiem i dużo albo mniej, za to dokładnie. Chociaż Włochy to głównie kraj niewielkich miasteczek i osiedli, trafimy tu także na miasta, na których zwiedzanie warto poświęcić nie dzień i nie dwa.

Rzym, rzecz jasna, nie jest miastem na jeden dzień. Na poznanie „Wiecznego Miasta” trzeba przewidzieć co najmniej 3-4 dni, nawet jeśli planujemy zobaczyć tylko najbardziej znane miejsca.

We Florencji spędzimy minimum 1-2 dni. Wycieczka po mieście, park Giardino di Boboli, Galeria Uffizi czy Palazzo Pitti – to tylko niektóre atrakcje miasta.

Arcydzieła Mediolanu można pobieżnie zobaczyć w ciągu dnia, jeśli nie zajmiemy się po drodze shoppingiem.

Chociaż Wenecja nie jest zbyt wielka, to miasto jest na tyle niezwykłe, że można spędzić w nim z przyjemnością kilka dni.

Neapol jest często, choć niezasłużenie, pomijany w planach wycieczek. Neapolitański program minimum, to jeden dzień.

Zainteresują Cię również

Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...
Włoskie wina Włoskie wina
W obecnych czasach Włochy uważane są za jednego z największych producentów win (ok. 15% produkcji światowej)....
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch? Krzywa Wieża w Pizie symbolem Włoch?
Słynna włoska budowla, znana powszechnie jako „wieża”, tak naprawdę nie jest wieżą w swej istocie. Ten...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenecja – miasto na wodzie Wenecja – miasto na wodzie
Wenecja – perła Włoch, jest miastem położonym na ponad stu wysepkach. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, mostami oraz...